Elkészült a gyergyószentmiklósi örmény katolikus temetõ digitális adatbázisa. Az egyház számára 2006-ban készített nyílvántartás aktualizálása után a sírhantokról, fejfákról készített adatok, fényképek interneten is elérhetõvé váltak.
A Babeº-Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatának topográfus hallgatói 2006-ban felmérték a helyi örmény katolikus temetõ sírjait, sírhantjait.
Az adatok alapján az egyház egy adatbázishoz jutott, amiben viszont akadtak pontatlanságok, hiányosságok – mondta el a sajtó képviselõinek Magyari-Sáska Zsolt egyetemi tanár, az örmény katolikus egyház gondnoka.
A nyilvántartás 2009-ben egy topográfiai államvizsga keretén belül aktualizálódott, Kedves Mária Magdolna végzõs egyetemi hallgató regisztrálta a sírfeliratokat, fényképekkel dokumentálta a fejfákat, temetkezési helyeket.
Az örmény egyház két tanácsosa ezeket az adatokat internetre alkalmazta, így azok egy Google térképes felületen keresztül bárki számára elérhetõvé váltak.
Magyari-Sáska Zsolt elmondása szerint az adatbázis elsõ változta azért készült el, hogy magának az egyháznak legyen egy nyilvántartása a sírokról.
A második, immár komplexebb felmérés, dokumentálás után viszont mindenki számára hozzáférhetõvé tették az adatokat.
Azért is választották ezt a megoldást, hogy az elhunytak hátramaradt, esetleg távolban élõ hozzátartozói, ismerõsei is bármikor megnézhessék néhai szeretteik sírhantját – mondta az egyház gondnoka.
A módszerrel a 2 hektárnyi területen fekvõ közel 500 sírhely adatai bárki számára elérhetõek a gyergyoiormenyek.ro weboldalról.