- Bástya-egyházmegyében élünk, melyet ma nem a pogány kunok vagy tatárok ostromolnak, hanem a lelki szegénység, a szekták, a hitetlenség, a babonaság, a közömbösség, az alkohol és a többi sokarcú bûn, amik ezer hangon csábítják népünket õsi hitünk megtagadására. (EK) Márton Áron püspökünk tanításával és példájával vállaljuk a munkát a csüggedtség napjaiban.
- A lelki és erkölcsi elvadulás korszakába lépve [ Márton Áron körültekintõ határozottságával] vegyük szemügyre a körülményeket, mérjük fel a helyzetet [ és az õ bátorságával] nézzünk szembe a való tényekkel, és higgyük, hogy [ az evangélium merész megvalósításával] visszavezethetjük népünket jobbik önmagához. (EK)
- A vallásához a legnagyobb áldozatok árán is ragaszkodó nép nem veszhet el. Bármekkorák is legyenek a rácsapódó pusztító hullámok, Isten azonban mindig elég, hogy saját erõnket megpótolva, testi és lelki nyomorúságunkból kivergõdjünk. (EK)
- Az Isten felé vezetõ utat mindenki számára kell feltárnunk, egyengetnünk és kívánatossá tennünk. A keresztség szentsége kötelez, hogy egyformán testvérei legyünk szegénynek és gazdagnak, tanultaknak és a tanulás lehetõségeitõl elzártaknak, elõkelõknek és egyszerû embereknek, az élet kegyeltjeinek és az élet szerencsétlenjeinek, bûnösöknek és a kegyelem áldottjainak. (EK)
- „És hiszem, hogy ez a töretlen hit máma is él, s erõit mozgósítani tudjuk.” (EK) Bizalommal kérem a szülõket és papjaimat, úgy véssék be [ gyermekeink] értelmébe és szívébe a hit igazságait, hogy a megtartó családi és otthoni környezetbõl kiszakadva se veszítsék el. A hitre építsék egyéni és családi életüket. Ezzel adják nekik a legdrágább örökséget. (UK)
- Legyünk hitvalló nemzedék. A hívõ embernek Isten gyermekét és saját testvérét kell meglátnia minden embertársában, akkor is, ha másképpen gondolkozik, mint õ, más nyelvet beszél és talán másak a vágyai és célkitûzései… „Hitünk parancsa, hogy a templomon kívül az életben is testvérek maradjunk, egymás sorsa iránt érdeklõdjünk és egymás terhét kölcsönös megértésben hordozzuk.” (U K)
- Búcsújáróhelyeink a katolikus öntudat hõsi fellángolásait, népünk istenes életének legszebb emlékeit õrzik. (EK)
- Templomaink a katolikus múlt lelkesültségét õrzik. (EK)
- A Mária-tisztelet elmélyülésétõl várjuk a régi családi erények újjászületését. A nemzeti lét szilárd alapja a keresztény házasság, mely mellett két kerub áll õrt: a hûség és felbonthatatlanság; és amelyen a gyermekáldás jelenti az Isten áldását. Vigyétek be minden családba a Mária-tiszteletet. (1948. Évi I. K)
- Az elsõ megtérés óta kicsirázott hitet ezen a megszentelt földön semmi sem tudta elfojtani, habár sok volt a veszély. (EK)
- Akik õrhelyeken állnak, éber figyelésre, és megsokszorozott munkára vannak kötelezve. (EK)
- De álljuk a munkát, és a lelki megpróbáltatásoknak és megkísértéseknek ebben a nehéz óráiban is törhetetlen bizalommal higgyük, hogy ahol a vallásosság gyökerei olyan mélyre lenyúlnak, az új idõk rontása sem árthat, a régi hit tisztasága újra kivirágzik, s a hithûség újra általános és elengedhetetlen erény lesz, mint régen. (EK)
- A mai nemzedék is megfogja érteni, hogy Isten dicsõségét, aki lelkének üdvössége és életének leghûbb szövetségese, ezen a földön õsi fényében meg kell tartania. (EK)
- A békesség az emberek között Isten dicsõségének és az azért való munkának következménye. Küldetésem szerint Isten dicsõségével együtt munkálnom kell és munkálni akarom a lélek békéjét és a lelkek megbékélését. (EK)
- Az egyház fiainak mindig és mindenütt a legbensõbb és legnemesebb lelki közösségben kell élniük. A közösséget egymással is vállalnunk kell, gondolatban, érzésben és cselekedetekben, mert, ha lélekben testvérek, ennek következtében egymásért felelõsek is vagyunk.(EK)
- Hitünk parancsa, hogy a templomon kívül, az életben is testvérek maradjunk, egymás sorsa iránt érdeklõdjünk és egymás terhét kölcsönös megértésben hordozzuk. A tanultnak kötelességei vannak a tanulatlanok, a gazdagnak és a tehetõsnek a szegények, az erõsnek a gyengék és elhagyottak iránt. (EK)
- Keresnünk kell tehát az eszközöket, hogy a szervezettség erejével és az egyéni jóakarat készségével legalább a kiáltó hiányokat pótoljuk, s amit menteni lehet, megmentsük. (EK)
- Meg kell tanulnunk, hogy egymásért munkát vállaljunk és tudjunk együtt dolgozni az élet minden területén. (EK)
- A válaszfalakat, amelyeket emberi rövidlátás, hiúság vagy érdek emelt testvér és testvér közé, így lehet lassankint eltüntetni; a gyûlöletet, ami ellenségeket nevel, így lehet szeretettel helyettesíteni, és a krisztusi testvériséget jóakarattal megvalósítani. (EK)
- Nem szûnünk meg imádkozni és dolgozni, [ hogy Isten kegyelme Márton Áron püspökünk életpéldája és tanítása nyomán világosságot gyújtson bennünk és minden ember életében[1]] . (EK)
- Ezt az utat kívánjuk járni mi is, s ebben a szellemben [ akarunk élni s neveljük gyermekeinket[2]] , alázattal követjük Isten hívó szavát, és szívvel lélekkel felajánljuk minden erõnket a reánk tett feladatok szolgálatára. (EK)
Rövidítések: EK= Márton Áron elsõ körlevele
UK= Márton Áron utolsó körlevele
[1] Betoldás
[2] Az eredeti szövegben ez áll: „szólottam hozzátok” ( Márton Áron beköszöntõ szózata).