Pénteken délután az örmény keresztkő, a khachkar előtt mondott ünnepi beszédekkel és koszorúzással nyitották meg a XI. Örmény Művészeti Fesztivált Gyergyószentmiklóson. Szergej Minaszjan, Örményország nagykövete kifejezte örömét, hogy újra itt lehet ebben a kisvárosban, ahol élnek az örmény hagyományok, és ezeket bárki megismerheti az évről évre megtartott rendezvényeknek köszönhetően.
Mile Balázs konzul Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselője kihangsúlyozta, büszkék lehetünk a múltunkra, és arra, hogy sikerült megőrizni az örmény kultúrát minden nehézség ellenére. Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere szerint a legfontosabb üzenete a fesztiválnak a kereszténység és a szabadság kell legyen, hiszen Örményország 1991 óta lett független keresztény állam. Kulcsár László, a Gyergyói Örmény Katolikus Egyesület vezetője, a fesztivál főszervezője kifejtette,
a fontosnak tartott értékeket szeretnék továbbadni a gyermekeknek, és reméli, hogy a második tíz év a rendezvénysorozat életében egy szintváltás lesz az egyéniről a közösségire.
Szombaton volt a fesztivál leginkább látogatott rendezvénysorozata, hiszen megnyitották az örmény bazársort, ahol különböző örmény kézműves termékeket, könyveket lehetett vásárolni, Fazakas Kató Klára pedig a gyerekeknek tartott örmény mesékkel tarkított bőrdíszműves foglalkozást. Mezei Imre bemutatta hogyan készül a hurut, Kis Piroska segítségével pedig bárki megtanulhatta a kis fülecskék, vagyis az ángádzsábour tészta elkészítését. Lehetett marlenkát és dalauzit vagy éppen homokban főtt kávét kóstolni, és hét különböző településről érkezett csapatok főztek bográcsban ángádzsábour levest.
• Fotó: Barabás Orsolya
Ennek érdekessége az volt, hogy mindegyiknek más volt az íze, ez is bizonyította, hogy minden családban, közösségben átalakulnak a gasztronómiai hagyományok is. Kolozsvártól, Maroshévízen, Csíkszeredán, Bákón át Gyergyószentmiklósig sokféle ízvilág került terítékre.
Míg szabadtéren a gasztronómiáé volt a főszerep, addig az Örmény Közösségi Házban tartott konferencián délelőtt a gazdasági és turisztikai kérdések, délután pedig a kultúra és a tanügy került középpontba.
A helyszínen a romániai, Hargita megyei intézményvezetők, szakemberek tartottak előadást, közben online kapcsolódtak be az eseménybe az örményországi Lori megyeiek. Elhangzott, a cél az, hogy jobban megismerjék egymás mindennapjait, a lehetőségeket, tapasztalatot cseréljenek, és ezáltal elmélyítsék, további szintre emeljék a kapcsolatokat. A XI. Örmény Művészeti Fesztivál vasárnap ünnepi szentmisével ért véget a gyergyószentmiklósi örmény katolikus templomban.